NixOS PC
Proč
Mám, spíše měl jsem, jednoduchý problém:
Udělám nějakou konfiguraci a nastavení -> uběhne nějaký čas -> něco se rozbije -> a hledej…
Nějak takhle bych popsal situaci s mojí instancí LMDE 6, aneb i důvod, proč LMDE 6 a ne LMDE 7.
Linut Mint Debian Edition
Proč Debian Edition
Tohle byl můj daily-driver a nemůžu říct nic špatného.
Už při výběru mého prvního distra jsem věděl, že chci být blízko u Debianu. Taky mi šlo o to, abych se naučil GNU/Linux ne jako alternativu k Windows, ale jako GNU/Linux.
Nebyl jsem předimenzován prvky jako PPA, SNAP atp. věcičky, co bych našel v Linux Mint (založený na Ubuntu).
Díky přátelštější “příchuti” Debianu jsem se naučil základy bez mylných či zkreslených představ.
Taky si je důležité uvědomit, že v této době jsem neměl žádné zkušenosti s GNU/Linux něž jen s mým serverem.
Ze začátku jsem neznal pravý rozdíl mezi apt,pacman,snap,flatpak atd.. Jen jsem věděl, že některý to berou “z lesa”, a některý na to jdou specificky. Takhle jsem neměl apt,snap,flatpak najednou a nemusel jsem se rozhodovat, pro co a který použiji.
Čili chtěl jsem se držet základů. Jak v rámci distribuce, tak i nástrojů které jsem chtěl používat.
Proč se loučím
Tak jak jsem už nastínil v úvodu, jedná se zejména o ten fakt, že to byla vůbec moje první distribuce a zejména instance jakéhokoliv GNU/Linuxu. Nevěděl jsem konvence, kam co patří, správné opravy či úpravy pro moje potřeby a zejména jak doopravdy ne bude bolet starší verze balíčků.
Teď, když LMDE 6 končí podpora a má se přecházet/aktualizovat na LMDE 7, jsem prostě věděl, že během mé cesty poznávání GNU/Linuxu, ať už dle tutoriálů, dokumentace či,* a to hlavně*, “hledáním na slepo”, že při aktualizaci se něco pokazí.
Mohl jsem si nainstalovat čerstvou instanci LMDE 7, ale to by mi nepomohlo s poslední bolístkou, kterou jsem vůči LMDE měl.
Pokud by někdo hledal distribuci, která ho naučí základy GNU/Linuxu správně a podobá se Windowsům, tak můžu jen doporučit LMDE.
NixOS
Proč NixOS
Wow.
Nemůžu tuhle sekci začít jinak, než wow.
O NixOS jsem slyšel už dříve, ale až po přečtení článku o tom, že NixOS má zranitelnost, která způsobuje eskalací práv uživatele, mě donutila se podívat na tuhle distribuci blíž.
/* Rozpracované */